Carl-Gustaf Hiort af Ornäs

Mandariini

Nojatuoli

2900  4460 Hintaluokka: 2900 € - 4460 €

Tilattavissa

Ornäs

Tuotenumero

108026-1

Suunnittelija

Carl-Gustaf Hiort af Ornäs

Mitat

L 77 cm, K 74 cm, S 70 cm

Jalkojen puuosat

Koivu, tammi tai pähkinä

Jalkojen metalliosat

Kromattu tai mustaksi maalattu teräs

ValmistajaOrnäs, 15860 Hollola, Suomi, fasetti.fi

Mandariini-tuolin tunnistettava muotokieli on samanaikaisesti ajaton ja pehmeän futuristinen. Vuonna 1960 suunnitellussa tuolissa kuppimainen pyörivä istuinosa liittyy jalopuulla vuorattuun teräsjalkaan. Visuaalisesti kiehtova, äärimmäisen mukava ja kestävä tuoli sopii oivallisesti kotiin ja julkitiloihin. Suoralinjainen jalkarakenne tasapainottaa istuinosan kaarevia muotoja.

Mandariini-tuolin lähtökohtana oli kartionmuoto ja istuinosan linjat tuovat mieleen japanilaiset origamit. Hiort af Ornäs on kertonut, kuinka hän tuolia suunnitellessaan leikki mielessään kartioleikkiä pohtien, miten monin eri tavoin paperista taiteltua kartiota voi leikata. ”Tätä mietin, sillä kartion leikkaaminen sopii hyvin vaneriprässiin”. Mandariini kertookin kuvaavalla tavalla suunnittelijan suhteesta valmistusprosessiin, mikä oli hänelle jatkuva inspiraation lähde.

Pyörivän nojatuoliklassikon ilme elää valitun puulajin ja pintakäsittelyn sekä verhoilun mukaan. Jalkarakenteen teräsosat saa joko kromattuina tai mustaksi maalattuina. Puuosiin voi puolestaan valita pähkinää, tammea tai koivua.

Ornäsin huonekalut valmistetaan perinteitä kunnioittaen Suomessa.