Poul Henningsen
PH Artichoke
Riippuvalaisin
10600 €
Tilattavissa
Louis Poulsen
| Tuotenumero | LP-PH-Artichoke-Kupari |
|---|---|
| Suunnittelija | Poul Henningsen |
| Mitat | Ø 48 cm, K 46,5 cm |
| Lehdet | Kupari |
| Ylävarjostin | Kehrätty teräs, valkoinen pohja |
| Runko | Kiillotettu ja kromattu laserleikattu teräs |
| Ripustus | Kiillotettu ja kromattu kehrätty alumiini |
| Paino | Enintään 22,5 kg |
| Valonlähde | 1x100W E27 |
| Luokka | Kotelointiluokka IP20 |
| Valmistaja | Louis Poulsen A/S, Industrivej Vest 41, 6600 Vejen, Tanska, louispoulsen.com |
Valaisimen antama valo on täysin häikäisemätöntä. Huolellisesti asetellut 72 lehteä muodostavat 12 kuuden lehden riviä. Ne valaisevat itse valaisimen ja heijastavat hajavaloa ainutlaatuisella valonjaolla. Valaisimen valo on koristeellista ja miellyttävää.
Kun Henningsen suunnitteli ikonisen PH Artichoken Kööpenhaminan Langelinie Pavillonen -ravintolalle vuonna 1958, hän valitsi kokokupariset lehdet ja vaaleanpunaisen sävyn niiden sisäpinnoille. Tämä yhdistelmä antoi luonnolliselle muodolle poikkeuksellista lämpöä, ja valo heijastui kauniisti PH Artichoken kätketystä valonlähteestä. Kuparisen/vaaleanpunaisen version valo luo erityisen kutsuvan tunnelman.
Valaisinta on saatavilla neljässä eri koossa:
Ø 480mm: 10 600 €
Ø 600mm: 13 000 €
Ø 720mm: 14 700 €
Ø 840mm: 16 100 €
Tilaustuote. Toimitusaika noin 4 viikkoa. Kysy tuotteen tämänhetkistä toimitusaikaa. Osassa tuotteista on valitettavasti viivettä toimitusajassa.














